Polub nas:

81 742-15-14

Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Lublinie

Rola nudy w życiu dziecka

Duński pedagog – Jesper Juul w swoich książkach pisze, że w dzisiejszym świecie dzieci za dużo jest obecności dorosłych, że „nie istnieje dla nich żadna przestrzeń wolna od dorosłych”. Rodzice kontrolują swoje dzieci, ich czas oraz sposób, w jaki go spędzają. Dostarczają dziecku różnorodnych rozrywek, wożą na zajęcia pozalekcyjne, organizują dziecięce imprezy tylko z udziałem dzieci. Dzieci nie mają szansy, żeby się ponudzić czy pobawić według własnych reguł. Ich grafiki są tak napięte, że nie ma czasu na spontaniczną zabawę. Nawet jeśli oglądają bajkę czy grają w grę na komputerze, to tylko i wyłącznie edukacyjną. Podróżując z rodzicami samochodem, słuchają wybranych przez nich audiobooków. Nie wymaga to od dzieci żadnej kreatywności, innowacyjności czy pomysłowości. Nie trzeba nic wymyślać ani nad niczym się zastanawiać.

Myślę, że myśl o nudzie przeraża większość rodziców. Nie chcą, by dziecko się nudziło czy też samo sobie szukało mało edukacyjnego zajęcia. Zadają sobie pytania: Czy nuda może być czymś dobrym? Co wnosi do życia mojego dziecka?

Odpowiedź na te pytania jest prosta. Nuda może pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. To nic złego jeśli damy mu możliwość przeżycia kilku chwil nudy – okresy nudy w życiu dziecka nie są długotrwałe. Zazwyczaj dziecko chodzi, ogląda, po czym znajduje sobie świetne zajęcie! Z tego też powodu można stwierdzić, iż nuda pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka. Gdy dziecko szuka sobie zabawy, z której czerpałby czystą przyjemność, zaczyna używać swego twórczego myślenia. Nagle ze zwykłej kartki robi mapę poszukiwania skarbu, a autko, które zawsze było tylko autkiem, staje się super szybką, zaczarowaną maszyną, której zdolności zadziwiają!

Nuda pozwala też na zatracenie się w swoich marzeniach przy czym również rozwija się wyobraźnia. Dziecko zatraca się w swoich przemyśleniach, co także pcha je w twórcze rozwiązanie problemu nudzenia się, ale także pozwala na lepsze poznanie siebie i swoich uczuć. Tak więc nuda – można stwierdzić – ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie emocjonalne dziecka. Jeśli jednak widzimy, iż okres nudy trwa już dłuższy czas, a dziecko wpada w irytację czy bezsilność, zadziałajmy. Nakierujmy je na właściwe tory. Bardzo ważne jest, aby dziecko nakierować, wspierać jego samodzielność i twórczą aktywność – warto w ciągu dnia zostawić mu wolny zapas czasu po to, by samo mogło przejąć inicjatywę w zabawie.

Jak widać, nuda nie jest niczym strasznym. Potwierdzony przez psychologów jest fakt, iż z całą pewnością jest potrzebna i pozytywnie wpływa na rozwój dziecka! Zabawy edukacyjne i różnego typu zajęcia są równie ważne – należy jednak pamiętać, że co za dużo to niezdrowo. Zachować należy we wszystkim równowagę, aby zadbać przede wszystkim o zdrowie psychiczne dziecka.

Mam nadzieję, że te kilka słów sprawiła, ze nuda stała się dla Was mniej straszna. Podsumowując:

Dlaczego nuda jest potrzebna?

  1. Daje dziecku możliwość spędzenia wolnego czasu w taki sposób, na jaki ma ochotę – to jeden z elementów budowania osobowości człowieka.
  2. Zapewnia dziecku możliwość decydowania o sobie i szukania tego, co je interesuje.
  3. Pozwala na poszukiwanie takiego sposobu spędzania czasu, który będzie dla dziecka przyjemny.
  4. Uczy, jak samodzielnie zaplanować czas – dzieci, które tego nie potrafią, stają się marudne, domagają się nieustannej uwagi, nie potrafią być samodzielne
  5. W wolniejszych, nawet nieco nudnych chwilach dziecko rozluźnia swoją uwagę, więc jego umysł może chwilę odetchnąć przed podjęciem nowej aktywności.
  6. Wymyślając sobie zajęcia rozwija swoją pomysłowość i kreatywność.

Comments are closed.