Polub nas:

81 742-15-14

Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Lublinie

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak i rozrywki. Nie zapominajmy jednak, że wirtualny świat niesie ze sobą także zagrożenia. 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jednak o bezpieczeństwo najmłodszych w sieci trzeba dbać każdego dnia. Oto kilka wskazówek dla Rodziców jak ustrzec dzieci przed zagrożeniami w Internecie.

Jasne zasady korzystania

  • Ustalcie zasady korzystania z Internetu i konsekwentnie je egzekwujcie. Można wspólnie określić zasady korzystania z Internetu – porę dnia, czas, rodzaje aktywności w sieci.

Zabezpieczenie urządzenia

  • Podstawowym elementem zabezpieczenia komputera, tabletu, smartfonu są programy antywirusowe, zapory sieciowe, programy antyspamowe.
  • Warto zainstalować program do kontroli rodzicielskiej. W ten sposób młody człowiek, zanim nauczy się dostrzegać i reagować na zagrożenia, będzie w pełni bezpieczny w sieci. Kontrola rodzicielska umożliwi monitorowanie treści przeglądanych w Internecie, instalowane aplikacje, pomoże nadzorować lokalizację dziecka. Pomoże ustawić limity korzystania z Internetu lub z wybranych aplikacji.

Ochrona prywatności

  • Przypomnijcie, by dzieci nie podawały swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy, nazwę szkoły ani nie wysyłały swoich zdjęć nieznajomym osobom.
  • Powiedzcie dzieciom, by nigdy nie udostępniały swoich haseł. Upewnijcie się, że Wasze dziecko wie, że dostęp do jego konta mogą mieć tylko zaufane osoby. Możecie także poprosić swojego syna lub córkę o to, aby podali Wam hasło do swoich kont, abyście mogli monitorować ich działania w sieci i zapewnić im ochronę.
  • Zwracajcie uwagę na zawarte w profilu dziecka informacje, które mogą ułatwić identyfikację.
  • Jeśli wasze dziecko prowadzi bloga, upewnijcie się, że nie ujawnia zbyt wiele informacji o sobie. Sprawdzajcie, co dzieci chcą zamieścić, zanim to zrobią.

Obserwacja i reakcja

  • Obserwujcie dziecko, które korzysta z Internetu, śledźcie jego internetową aktywność (zwłaszcza profile w mediach społecznościowych). Dzięki temu możecie wyłapać pierwsze oznaki nękania w sieci lub zwrócić uwagę na treści czy materiały, które nie powinny być udostępniane.
  • Wiele dzieci używa Internetu do rozwijania swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Nauczcie dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

Dobre wychowanie w sieci

  • W Internecie, podobnie jak w każdej dziedzinie naszego życia obowiązują takie reguły: szacunek dla innych użytkowników, używanie odpowiedniego słownictwa, itp. Zapoznajcie dziecko z netykietą – zasadami dobrego wychowania w Internecie.

Rozmowa i edukacja – groźne znajomości

  • Przypomnijcie dziecku, by nie ufało osobom z sieci i nie spotykało się z osobami poznanymi w Internecie. Poproście, by o propozycjach spotkania od internetowych znajomych informowało rodziców.
  • Rozmawiajcie ze swoim dzieckiem na temat cyberprzemocy. Poproście, by zgłaszało każdą niepokojącą sytuację.

Co za dużo to niezdrowo

  • Zwróćcie uwagę dzieciom, że od sieci można się uzależnić. Zadbajcie, aby nie zapominały o sporcie i innych rozrywkach, niezwiązanych z komputerami i Internetem.

Przydatne strony:

https://www.giganciprogramowania.edu.pl

10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu – Szkoła Medialna (szkolamedialna.pl)

www.sieciaki.pl

Comments are closed.